Spichlerz Ulanowskich w Kazimierzu Dolnym po kilkuletniej przerwie znów czeka na miłośników lokalnej przyrody, spragnionych różnych naukowych ciekawostek.
XVII-wieczny spichlerz, który stoi przy kazimierskiej ulicy Puławskiej, to ostatni z pięciu zabytkowych obiektów kazimierskiego muzeum, jakie przeszły gruntowną modernizację, sfinansowaną między innymi ze środków unijnych. W ciągu minionych czterech lat przeprowadzono tu prace konserwatorskie i restauratorskie. Obiekt został zabezpieczony przed degradacją i przystosowany do współczesnych standardów muzealnych.
Już od 9 września można się przekonać, jak zmieniły się tutejsze wnętrza i obejrzeć unowocześnione ekspozycje. Reaktywowany Oddział Przyrodniczy szykuje dla swoich gości trzy wystawy – pełne ciekawostek na temat lokalnej przyrody i jej historii. To kolejno: „W przełomowej dolinie środkowej Wisły”, „W Krainie Wąwozów”, oraz „Tajemnice Wymarłego Świata”.
Pierwsza z wystaw składa się z 12-metrowej gabloty, gdzie prezentowane są zwierzęta, które żyją w wodzie Małopolskiego Przełomu Wisły, na powierzchni, a także w powietrzu. Wystawa „W Krainie Wąwozów” prezentuje dioramę Wąwozu Korzeniowy Dół. Dodatkową atrakcją jest tu video mapping przedstawiający proces powstawania wąwozów. Natomiast na piętrze można zobaczyć wystawę paleontologiczną, która składa się ze skamieniałości okresu kredowego pochodzących z okolicznych kamieniołomów. W kolekcji zobaczymy m.in. kręgosłup i ząb mozazaura, czy wielkie amonity o średnicy prawie metra.
9-11 września to weekend otwarcia – bilet wstępu na razie jest w cenie promocyjnej, wynoszącej 5 złotych. W kolejnych tygodniach Spichlerz Ulanowskich będzie można odwiedzać w każdy czwartek, piątek, sobotę i niedzielę (do odwołania).
Źródło informacji i zdjęcia: MNKD