Sześciokątny puławski stół, przy którym pracował marszałek Józef Piłsudski, został wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Będzie wciąż przypominać o związkach Puław z wielkimi wydarzeniami historycznymi.
Wieści na ten temat przekazuje oczywiście Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. To owocne zwieńczenie starań, jakie podjął Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – tuż po korzystnym dla Puław rozstrzygnięciu sporu o ten eksponat.
Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu stół chciało przejąć Muzeum w Sulejówku, które opiekuje się pamiątkami po marszałku. Sprzeciw zgłosili wówczas między innymi Towarzystwo Przyjaciół Puław i prezydent miasta – wskazując, że Puławy są przecież Miejscem Pamięci Bitwy Warszawskiej.
Decyzja należała do Ministerstwa Rolnictwa, ponieważ to jemu podlega Oddział Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, który ma obecnie w pałacu swoją bibliotekę. Sześciokątny stół będzie główną pamiątką przechowywaną w tutejszej Izbie Pamięci.
Zabytkowy drewniany stół powstał na przełomie XIX i XX wieku. Przez lata służył użytkownikom biblioteki Instytutu Rolniczego, a później Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Natomiast w sierpniu 1920 roku odbywały się przy nim narady wojskowe, prowadzone przez marszałka Piłsudskiego – w czasie, gdy w pałacu zorganizowano Kwaterę Główną Naczelnego Wodza. To przy tym stole opracowano między innymi plany operacji, która zakładała uderzenie na oblegających Warszawę bolszewików od strony Wieprza – a która przeszła do historii jako „Cud nad Wisłą”.
Źródło zdjęcia: UM w Puławach